Skoroszyty

Specjalne plastikowe albo kartonowe okładki, które mają wykonany specjalny mechanizm, który da możliwość wpinania kartek to takie rozwiązanie, które daje możliwość wygodnie porządkować dokumenty przy ograniczeniu własnej pracy.

Dzięki nim wygodnie można zabezpieczyć wydruki i nie będzie to stanowiło większego problemu. Oprócz dziurkacza nie potrzebujemy niczego więcej, by zabezpieczyć swoje dokumenty. Jeśli chodzi o skoroszyty zaciskowe to nawet nie będzie potrzebować dziurkacza. Jeśli chodzi o ten najbardziej popularne to przygotowuje się je z tworzyć sztucznych. Przednia okładka najczęściej będzie przeźroczysta, tylna zaś nieprzeźroczysta. Pomieścić mogą około 200 stron. Mają standardowy rozstaw 8 cm. Dziurkacze w ten sposób przedziurawią nam strony i będzie można je umieścić na wąsach, które potem dociska się paskiem z plastiku.

Materiał. Skoroszyty są przede wszystkim robione z PCV albo polipropylenu. Realizuje się je niekiedy z białego kartonu, albo barwionego. Karton nie daje jednak możliwości zobaczenia, co znajduje się w środku i tym samym może to być problemowe, ponieważ nie będzie się dało sprawdzić szybko czy jest to ten skoroszyt, którego rzeczywiście szukamy. W przypadku skoroszytów plastikowych obie okładki mogą być przeźroczyste. Producenci mają dla nas wiele ciekawych rozwiązań, często wprowadza się folię krystaliczną albo matowioną. Mogą również mieć różny stopień twardości czy grubości. Barwy są różne, dlatego będzie można sobie dopasować takie rozwiązanie, które ułatwi nam porządkowanie dokumentów i będziemy w stanie się lepiej w nich odnaleźć. Dla tych, którzy patrzą na estetykę czasami dobrym rozwiązaniem będzie skoroszyt, na jakim pojawiają się różne elementy graficzne. 

zapięcia w skoroszytach Mechanizmy spinające. Poza tym, że wykorzystywane są tradycyjne wąsy mamy także możliwość stosowania innych mechanizmów. Niekiedy wprowadza się specjalne zagięte wąsy, które mogą tworzyć ringi podobne do tych jakie są stosowane między innymi w segregatorach. W ten sposób po wpięciu będzie można wygodnie przekładać kartki podobnie jak w segregatorze. Rozwiązanie tego typu stosowane jest między innymi w skoroszytach Bantex Image. Realizowane są one w taki sposób, że będzie można w nich umieścić nawet 500 kartek. Takie rozwiązanie wymaga dziurkowania papierów, które mają być wpinane lub też zastosowania specjalnych koszulek czy perforacji samoprzylepnej. Jeśli chce się wpinać nienaruszone arkusze będzie trzeba wybrać jakieś inne rozwiązanie.