Koszulki do różnych papierów czy po prostu dokumentów, jakie spotykamy w biurze, to przede wszystkim zwyczajnie partnerzy dla dokumentów jakie są w biurach normalnie używane, ich dopełnienie.
Dlatego w oczywisty sposób zdecydowana większość koszulek dostosowana jest do rozmiaru papieru A4, który jest naturalnie najbardziej popularną opcją we wszystkich zastosowaniach proporcjonalnych. Najpopularniejszą, ale nie jedyną, bo dość często spotyka się także opcje A5 i A3, a czasami nawet A2, chociaż jest to rzadko spotykane. Duży format A2 jest zwykle nieporęczny i jeśli już się go wykorzystuje, istnieje konieczność specjalnego z nim sobie radzenia. Dlatego koszulki do segregatorów na taki rozmiar mogą mieć perforacje na stronie dłuższej (pionowe) lub krótszej (poziome).
Popularność w ostatnim czasie zyskują sobie też koszulki maxi przeznaczone dla papieru B4. Podstawowe cechy Typowe koszulki na rynku to koszulki matowe i groszkowe. O ich popularności decyduje w pierwszej kolejności cena, a także to, że nie widać na nich za bardzo odcisków palców. Wśród koszulek przezroczystych największe wzięcie mają koszulki krystaliczne, które dzięki swojej przeźroczystości pozwalają na łatwe wykorzystywanie dokumentów bez wyjmowania ich z zabezpieczenia, a czasami nawet można bez problemu kserować dokument tak zapakowany. Kolor na koszulkach jest zdecydowanie mniej popularny, ale jeśli istnieje potrzeba szybkiego segregowania ich na grupy, nie ma lepszego rozwiązania.
Bezbarwne koszulki mogą pełnić podobna rolę, bo pozwalają łatwo sprawdzić, co jest w środku. Sposób umieszczania dokumentu Typowy sposób wkładania kartek do koszulki to oczywiście otwór z góry. Zapewnia to bezpieczeństwo przechowywania i łatwość umieszczania kartek w segregatorach. Jest to zdecydowanie dominująca opcja i tylko czasem wymieniana jest na możliwość odchylenia górnego rogu, co pozwala na robienie notatek bez wyjmowania kartki. Zamykanie koszulek Ważne kartki, które nie mają prawa wypaść, pojawiają się czasami w towarzystwie grubszych koszulek zapinanych na rzepy. Ich wadą jest mała pojemność.