W świecie gumek i korektorów

Poprawianie błędów znajduje się swoje miejsce w ludzkiej naturze, choć odpowiedzialność jest często definiowana właśnie jako umiejętność przyznawania się do nich. Przysłowie mówi przy tym, że błądzenie jest rzeczą ludzką.

Oczywiście, samo poprawianie błędów może być zarówno mniej, jak i bardziej skomplikowane. Niekiedy do realizacji tego celu wystarczy dobra gumka lub korektor, choć bywa i tak, że konieczne jest skorzystanie z rozwiązań o zdecydowanie większym poziomie skomplikowania. Gumki do wymazywania oczywiście nie stanowią monolitu, możemy więc liczyć nie tylko na ich różne rozmiary, ale również barwy oraz kształty. Nie bez znaczenia jest i to, że choć w sprzedaży mamy do czynienia z rozwiązaniami pozbawionymi dodatkowych zabezpieczeń, zaskoczeniem nie powinny być dla nas również produkty wyposażone w specjalne tekturki o ochronnej roli lub w plastikowe obudowy.

Najczęściej wykorzystuje się je po to, aby pozbyć się śladów, jakie pozostawia ołówek lub kredka i nie da się ukryć, że właśnie wtedy sprawdzają się one najlepiej. Gdy mamy do czynienia z ołówkami HB albo jeszcze bardziej miękkimi, ciekawym rozwiązaniem są gumki wykonane z syntetycznego kauczuku oraz z tworzyw polimerowych. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się wówczas, gdy zależy nam na zatarciu śladów, za których powstanie odpowiada długopis. W takim przypadku bardzo duże znaczenie ma odpowiednia twardość gumki. Niektóre gumki są zresztą wyposażone w dwie powierzchnie różniące się między sobą kolorami, a tym samym przeznaczone zarówno do ścierania pozostałości ołówka, jak i długopisu. Nie można jednak zapominać o tym, że nieustanne wycieranie długopisu może być skomplikowane dla samego papieru, który często nie jest do tego dostosowany.

rodzaje korektorów biurowych Korektory powstały przede wszystkim po to, aby umożliwić takie poprawianie tekstu, które nie doprowadzi do naruszenia struktury podłoża. Jeśli więc czegoś nie da się zmazać, być może dobrym pomysłem okaże się zamalowanie tego na biało. W zależności od naszych preferencji i potrzeb możemy liczyć tak na korektory w płynie, jak i w taśmie oraz w piasku. Korektory w płynie zazwyczaj oferowane są w niewielkich butelkach i co do zasady są przeznaczone do korygowania błędów na jakiejś większej powierzchni.

Powstają na bazie rozpuszczalnika, po pewnym czasie należy więc liczyć się z tym, że zaczynają gęstnieć. Korektory w piasku to rozwiązania, które pomagają tak w korygowaniu niewielkich znaków, jak i linii, a docenia się je przede wszystkim wówczas, gdy okoliczności nakazują stawianie na precyzję. Mogą mieć one różną formę tak z uwagi na rozmiar, jak i kształt. Można je też zwężać lub wybrzuszać i najczęściej są zabezpieczane skuwką, choć popularnością cieszą się też rozwiązania z automatycznie chowanym wkładem.